fbpx

#7. Nieko nebus, jei neįdėsite savo pastangų…

Šiandien mes turime pokalbį su Romualdu Kasiliausku, kuris savo žvejybos verslą pradėjo Norvegijoje. Mes susitikome Norvegijoje 2018 m. liepos mėn pradžioje, nes man  buvo labai įdomu kaip verslas vyksta kitur, bei kokie yra mokami mokesčiai Norvegijoje.

Buvau  daug girdėjusi apie Norvegijos šiaurę, apie dideles žuvis ir ypatingą vietą pasaulyje, kaip turinčią labiausiai nutolusią vietą Europoje, į kurią galima privažiuoti žemės keliais kitaip vadinamą Nordkapp, todėl atsiradus galimybei, mes kartu su vyru išsiruošėme į šiaurės Norvegiją ir šiame video Romualdas sutiko pasidalinti savo patirtimi ir apie darbą, kuris nėra labai tradicinis Lietuvoje.

 

 

Pokalbis su Romualdu.

Kas jis  ir ką jis veikia papasakos jis pats.

Viskas prasidėjo prieš šešis metus, kai su broliu nusprendėm pabandyti laimę Norvegijoje.

Kai atvažiavom, o tiksliau dar prieš važiuojant, mano brolis žinojo ką darys, o aš važiavau nieko nežinodamas ir man tai buvo kaip avantiūra, nes nežinojau ką ir kur dirbsiu. Kai atvažiavome į Norvegiją darbą gavau gal anksčiau nei praėjus menesiui ar po mėnesio, susijusį su žvejyba. O tai reiškia, kad reikėjo paruošti tinklus, paruošti žvejybos štampus ir po metų laiko gavau pasiūlymą išplaukti į jūrą. Man paskambino buvęs šefas ir sako, gal nori pabandyt, o aš galvoju, turiu pabandyti, nes prieš tai žvejojo senyvas žmogus.

Tai buvo 2014 metais ir kai plaukiau su laivu, man prasidėjo vėmimo simptomai, kurie trukdė darbui. Išbandžiau viską ir mediciną, gėriau vaistus, o tada man ėmė miegas ir vis negalėjau dirbti. Tada nusprendžiau, jog geriau mane pykina, palauksiu kol organizmas adaptuosis, o paskui jau galėsiu dirbti normaliai.

 

O dabar esi jūroje nuolat? Dabar tu turi versliuką, plauki į jūrą, turi savo laivą ir tavo visas gyvenimas dabar yra surištas su jūra?

Iš dalies taip.

 

O kur iškeliauja produkcija iš čia?

Kovo mėnesį prasideda menkės sezonas, tada gaudome menkę. Dabar prasideda krabų žvejyba, gaudome krabą. Pradedu liepos mėnesį ir žvejoju iki rugsėjo arba ilgiau.

 

Kad gauti žvejybos kvotas, kiek žinau turi turėti žvejų pasitikėjimą?

Kad gauti žuvų gaudymo kvotas, turi pragyventi minimaliai du metus čia Norvegijoje.. Kvotą gauni žuviai, o jeigu nori gauti krabų kvotą, turi išgaudyti tam tikrą žuvies kiekį, o jeigu neišgaudai, tu negauni.

 

Kiek žinau čia yra gaudomas tas karališkas krabas? Ir kur jis iškeliauja iš čia?

Iš čia yra išvežamas į Korėją, užsakymai būna į Ameriką, į Japoniją, bet pagrindinė supirkėja yra Korėja.

 

Kaip supratau  iš pokalbio anksčiu tas karališkas krabas yra išsiunčiamas iš čia gyvas su lėktuvais, pagal konkrečius užsakymus?

Taip. Aš parduodu į fabriką, paskui pats einu į fabriką padėti dirbti ir padedu tą patį krabą supakuoti ir tada jau sunkvežimis laukia, kadangi viską turime greitai supakuoti, nes sunkvežimis važiuoja į Helsinkį, o iš ten – į Korėją. Maksimum turime apie 30 val. kad krabas nuskristų ir būtų gyvas pagal užsakymą.

 

O jeigu jūs čia gaudote žuvį, krabus, jūs tikriausiai turite mokėti kažkokius mokesčius valstybei?

Taip, kas be ko…  Jeigu turi darbuotoją, tai jam moki 31%, pats moku taip pat panašiai.

 

O čia nuo darbo užmokesčio ar nuo uždirbtų pajamų?

Nuo uždarbio. Pavyzdžiui, jeigu tu uždirbai 30-40 tūkst., tai nuo tos sumos moki 30% mokesčių ir jeigu turi PVM mokėtojo kodą, turi mokėti arba gali susigrąžinti iš valstybės, tas pats kaip Lietuvoje.

 

Tai mokesčiai sudaro gana didelę dalį?

Taip, tik vienintelę lengvatą tu gauni, kad gyveni šiaurėje, tai yra mažesni mokesčiai.

 

O gyvenimas šiaurėje yra  – pusę metų gyveni visiškoje tamsoje, o pusę metų visiškoje šviesoje. Nes mes atvažiavom apie trečią valandą nakties ir mes matėme šviečiančią saulę, turėjome užsidėti saulės akinius naktį, kad galėtume vairuoti mašiną.

Tą patį galima pasakyti ir apie darbą ir jeigu dirbi daug, dieną ir naktį ir dar yra poliarinės naktys, tai prisimenu, kai grįždavau namo, nežinodavau ar dabar diena, ar naktis… būdavo net taip…

 

O ką tu galėtum pasakyti tiems, kurie galvoja, kad atvažiuosiu į Norvegiją, užsidirbsiu pinigų, čia viskas paprasta ir greita?

Jeigu atvažiuosit, turite nusitekti, kad lengva nebus ir turėsite dirbti, nieko nebus be pastangų, niekas nieko neduos, turite įrodyti savo vertę, čia Lietuvius vertina, nes žino, kad jie yra darbštūs, bet žinote, pasitaiko visko…

 

Reikia suprasti vienas kitą, gauti pasitikėjimą tarp kitų žvejų, nes vakar mačiau daug vaikščiojančių žvejų ir turi turėti pasitikėjimą?

Na žvejai, nežinau kaip žvejai Lietuvoje, aš niekada nebuvau žveju Lietuvoje, nes čia viską pradėjau, kiekvienas čia tau padeda, nėra taip kad kenktų, vienas kitą supranta ir tas padeda iš tikrųjų. Tu padedi kitiems ir tau padeda kiek gali, taip visi juda į priekį…

Sėkmės žvejyboje!

 

 

*Jeigu jums buvo įdomu klausytis šios įkvepiančios istorjos, ar galbūt jūs skaitėte ją ir jums patiko, pasidalinkite savo socialiniuose tinkluose, tai yra facebook, instagram ar kituose, kad  tai pasiektų kuo daugiau Jūsų draugų! Ačiū Jums!   🙂

Jūs taip pat galite parsisiųsti istorijos įrašą į savo telefoną ir klausyti, tol kol važiuojate į darbą ar grįžtate namo…    🙂

 

Pin It on Pinterest

Share This

Share This

Share this post with your friends!